Kahramanmaraş 'lı Avukatlar, Baro'yu Av.M.Burak Gül'e Emanet Etti

Yaklaşık 1200 Avukatın üye olduğu Kahramanmaraş  Baro’sunun Genel Kurul toplantısı hafta sonu yapıldı.

İki adayın yarıştığı seçimde, 469 üyenin oyunu alan Av.M.Burak Gül, Kahramanmaraş Barosu’nun yeniden Başkanı oldu.

Kahramanmaraş Barosu’nun Olağan Genel Kurulu 03 Temmuz Cumartesi günü Baro Başkanlığı toplantı salonunda konuşmalar ve faaliyet raporlarının okunmasıyla başladı.

04 Temmuz Pazar günü(Bugün) ise Başkanlık için seçim yapıldı.

Baro’da mevcut başkan Av.M.Burak Gül ve Av. Sinan Ölker başkanlık için yarıştı.

Sandık başına giden Avukatların 469’unun oyunu alan Av.M. Burak Gül,yeniden  Kahramanmaraş Baro Başkanı seçildi.

Baro başkanlık seçiminde yarışan diğer aday Av. Sinan Ölker ise 424 oy aldı.

Bu sonuçla uygulamaları,çalışmaları ve icraatları üyeleri tarafından takdir gören Kahramanmaraş  Baro 'sunun Başkanı Burak Gül yeni dönemde de başkan olarak göreve devam edecek.

Bizde Haber344.com  yayın kurulu olarak yeniden başkan seçilen Av.Burak Gül ve Yönetimine hayırlı olsun ve başarı dileklerimizi iletiyoruz.

Av.MUHAMMED BURAK GÜL 'ün Yönetim Kurulu ise şu isimlerden Oluştu

Av.Turan Cihat AKBEN ,Av.Serkan ÖZGÜL ,Av.Mehmet DERİNKUYU ,Av.Neval OTURAKÇI TANRIVERDİ, Av.Ersin BUCAK, Av.Tayfun ALICI ,Av.Ali ÜNLÜ ,Av.Ömer GÖDEOĞLU ,Av.Doğukan SÜNBÜL,Av.Bengisu BÜŞRA KÖMEKOZ

BARO BAŞKANLIĞI GÖREVİNE YENİDEN SEÇİLEN AV.M.BURAK GÜLÜN KONUŞMASINI AYNEN YAYINLIYORUZ.

Sayın Divan Kurulu,

Çok Değerli Meslektaşlarım,
Baro Genel Kurulumuza hoş geldiniz. Safalar getirdiniz.

Konuşmamın başında öncelikle aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı rahmetle ve saygıyla anıyorum. Halen aramızda mesleğimizi icra eden baro organlarında görev yapmış meslektaşlarıma baromuza vermiş oldukları emekleri için teşekkür ediyor, tüm meslektaşlarıma sağlık, huzur temennisi ile uzun ve hayırlı ömürler diliyorum.

Değerli Meslektaşlarım,
2020 Yılı Ekim ayında icra edilmesi gereken Genel Kurulumuzu Pandemi nedeniyle bugün gerçekleştiriyoruz. Allah ömür verirse 2022 Yılı Ekim ayında Genel kurul için tekrar bir arada olacağız. Genel Kurulumuzun hayırlı olmasını tüm kalbimle diliyorum.

Değerli Meslektaşlarım,
Avukatlık mesleği tartışmasız olarak yargının ayrılmaz parçasıdır. Avukatların meslek örgütü olan baroların ise çok önemli sorumlulukları vardır.
Yaşadığımız dünyada karşılaştığımız her mesele avukatları ilgilendirmektedir.
Değerli Arkadaşlar,

Bir Afrika atasözü vardır. “Eğer kurt, ceylan, aslan, zürafa aynı tarafa koşuyorsa orman yanıyor demektir.” Süreç içinde bütün meslektaşlarım onur duyduğumuz aidiyet duygularını bir yana bırakıp sesimize seslerini, elimize ellerini uzatmışlarsa bunun nedeni ötekileştirmeyen kişiliğimiz kadar bu mesleğin içine düştüğü yangından kaynaklı kaygıdandır.
Baroların tez elden mesleği merkeze koyan, adaleti önceleyen bir dil oluşturması gerekir.
Barolar, siyasete alternatif gibi hareket etmemeli…

Aynı zamanda siyasetin payandası da olmamalıdır.
Toplum ve toplumun değişik kesimleri ile iletişim kuramayan, kendi haklarını savunamayan avukatlık mesleğinden hiçbir şey beklenemez.
Deniz bitiyor, kum tükeniyor!

Bilelim ki avukatlar herkesin sorununu çözer AMA AVUKATLARIN SORUNLARINI YALNIZCA AVUKATLAR ÇÖZER.

Değerli Arkadaşlar,
Görev yaptığımız 32 aylık süreç boyunca sizlerin sorunları ile olabildiğince ilgilenmeye gayret ettik. Avukatlık mesleğinin onuruna yaraşır bir şekilde mesleğimizi icra etmek için önümüze çıkan engelleri aşmaya çalıştık.

Baronun; yargı erkinin savunma kurumu olduğunu her fırsatta eylem ve söylemlerimizle ortaya koyduk.
Hakkı üstün tutmaya, hukukun üstünlüğünü egemen kılmaya gücümüz yettiğince çalıştık. Başardıklarımız ve elbette başaramadıklarımız oldu.
Ancak başaramadıklarımızda da en az başardıklarımız kadar gayretimiz oldu. Yeri geldi sustuk. “Susmak, cümlenin istirahat halidir.” derler.

İstirahat bitince çıkan cümle dinç olur. Bizler de çok konuşup, cümleyi de cümle âlemi de yormadık. Sesimizi değil, sözümüzü yükselttik.
Yeri geldi konuştuk. Kurduğumuz cümlelerin hepsi yaralarımızdandı.

 Sizlerden gelen tavsiye ve eleştiriler hep ışığımız oldu ve yolumuzu aydınlattı. Mesleğimizin itibarı önceliğimiz olmakla birlikte hep siyaset üstü davrandık. Hiçbir ayırım yapmadan tüm meslek mensuplarımızın sorunları ile ilgilendik.
İlimizin Yargısal sorunlarına sadece meslektaşlarımızı ilgilendiren yanı ile değil tüm vatandaşlarımızı etkileyen boyutu ile çözüm üretmeye çalıştık.
Stajyer avukatlarımızın seminerlerini pandemi şartlarına rağmen mümkün olduğu kadar devam ettirerek onların tüm sorunları ile ilgilendik.

Kurumlarla iletişim en üst düzeyde tutularak, meslektaşlarımızın yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulması için çalışmalar yürüttük.
Sorunlarımız elbette ki bitmedi. Bitmeyecek de…

Hukuksuzluk insanlık tarihinin hiçbir döneminde bitmemiştir. Hukuksuzluğun olduğu yerde sorun vardır. Hukukun sorunu avukatın sorunudur.

ÇÜNKÜ AVUKATLIK HUKUKSUZLUĞA KARŞI DİK DURUŞTUR.

Savunmanın dik duramadığı yerde hukuk yoktur. Bizler her türlü haksızlığa karşı Kahramanmaraş Barosu olarak dik durduk ve durmaya devam edeceğiz.
Değerli Meslektaşlarım,
Bütün renkler aynı hızda kirleniyordu. Birinciliği beyaza verdiler. Avukatlar olarak bizim zerre miktar yanlışımız, derya gibi görünür.
Bizi biz yapan hayattaki krizler, zorluklar karşısında duruşumuz ve mücadele şeklimizdir.

Mücadele edersek belki kazanırız, belki kaybederiz. Ama mücadele etmez vazgeçersek baştan kaybederiz.
Biz de bu bilinçle meslek sorunlarının çözümü noktasında mücadelemize devam ediyoruz, devam edeceğiz..
Değerli Meslektaşlarım,
Görevde bulunduğumuz süreç içinde neler yaptığımızı sizler biliyorsunuz, ayrıca faaliyet raporumuzda bu hususları detayları ile sizlerle paylaştık bununla birlikte bazılarına burada değinmek istiyorum.

Baroda “yenilenme ve değişim zamanı” diyerek çıktığımız yolda birçok yeniliğe ve çalışmaya imza attık.
Sorunlarımızın bir bölümü yasama ve yürütme ile bir kısmı Türkiye Barolar Birliği ile bir kısmının ise burada çözülecek sorunlar olduğunun her zaman altını çizdik.

Katkı verdiğimiz yasa çalışmaları neticesinde yıllardır uğraşılan Yeşil pasaport hakkına sahip olduk.
Bazı alanlarda KDV’nin %18’den % 8’e düşmesi sağlandı.

Hukuk Mesleklerine Giriş sınavı getirildi.
Kıdemi 5 yılın altındaki genç meslektaşlarımız için Baro aidatı yarıya inmiştir.

Vekâlet ücretlerimiz % 12’den, % 15’e çıkarılmış ve enflasyon rakamlarının üzerinde artışlar sağlanmıştır.
Çoklu baroya şiddetle karşı çıktık.

CMK ödemelerinde yaşanan gecikmeler Başsavcılık ile görüşülerek ortadan kaldırıldı ve düzenli ödemelerin yapılması sağlandı. Ayrıca Adli yardım dosyası alan meslektaşımızın ücretleri de peşin olarak ödenmektedir.

Baromuzda ilk kez “Avukat Hakları Merkezi” kurulmuştur.

Meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlarda yanlarında olduk. Soruşturma ve dava dosyalarına müdahil olarak takip ettik. Kadın ve çocuk hakları konusunda aktif rol aldık.

Bu konularda da yasal süreçleri takip edip, müdahil olduk.
Göreve geldiğimiz andan itibaren pandemiye kadar yüz yüze, sonrasında ise çevrim içi çok sayıda meslek içi eğitim, konferans, arabuluculuk ve uzlaşma eğitimleri gerçekleştirdik.
Yirmibin adedin üstünde meslek kitabının basımı gerçekleştirilerek meslektaşlarımıza hediye ettik.

Pandemi Konusunda bilgilendirmeler yaparak başlangıçta ulaşılması zor maske ve hijyen malzemelerini meslektaşlar adına temin ettik.
Yine önemli bir husus olarak gördüğümüz CMK ve Adli Yardım Ödemelerinde yıllardır uygulanmakta olan % 5 oranındaki Baro bağış kesintisini kaldırdık.

Baromuz idari binasında sorunlar tespit edilerek, Türkiye Barolar Birliği ile yapılan görüşmeler neticesinde Binaya Çatı, Yalıtım, Boya ve benzeri tadilat işlemlerinin yatırılmasını sağladık.
Merkez ve İlçe Adliyelerinde, Ek Adliye Binalarında ve Cezaevlerinde bulunan Baro Odalarımızın tefrişini yaptık, aynı zamanda teknoloji alt yapısını yeniledik.
Baromuz adına eksikliği hissedilen Hizmet Aracı alımı yaptık.
Başta eğitim ve sağlık olmak üzere meslektaşlarımızın ihtiyaç duyduğu birçok alanda kurumlarla anlaşmalar sağladık.

Türkiye Barolar Birliğinin Sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonunun Kahramanmaraş’taki Özel iki hastane ile Avukat ve Stajyer Avukatlarımız ile eş ve çocukları için yatarak tedavilerinde ücretsiz hizmet almalarını sağlayan anlaşmalar ilk defa dönemimizde yapıldı.
Baromuz, Türkiye Barolar Birliği Kurgusal Duruşma yarışmasında 2019 yılında Akdeniz Bölge birincisi, finallerde Türkiye ikincisi olmuş, 2020 yılında yapılan yarışmada da Akdeniz Bölge ikinciliğini elde etmiştir. Emeği geçenleri bir kez daha kutluyorum.
Yeni gelişmeler hakkında 500’ün üzerinde ayrı konuda SMS göndererek anlık bilgilendirmeler yaptık.
Yeni bir yapılanmaya giderek yeni komisyonlar kurduk.

Değerli Meslektaşlarım,
Az önceki konuşmamda birçok konuya değindim.

Meslek sorunları, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve insan hakları konusunda YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR diyerek; yapacak işlerimiz, söyleyecek sözümüz var diyerek; "...bitmedi, her şey yeni başlıyor" diyerek, yeniden Kahramanmaraş Barosuna Başkan adaylığımı takdirinize sunuyorum.
Yaklaşık 3 yıl önce aday olduğumda Meslek sorunlarımızın çözümü için yola çıktığımı sizlerle paylaşmış idim.
Göreve geldiğimiz tarihinden bu yana; Şahsım, Yönetim Kurulumuz, Disiplin Kurulumuz, Denetleme Kurulumuz, TBB Delegelerimiz, Komisyon üyelerimiz ve İlçe Baro Temsilcilerimizle birlikte sorunları çözmek için seferber olduk.
Çözdüklerimiz oldu, çözemediklerimiz oldu. Biz bir sorun çözerken bizim dışımızdakilerden kaynaklı başkaca sorunların ortaya çıktığına şahit olduk.
Yakın tarihte örneğini görmediğimiz pandemi, mesleği icra etmemizi olumsuz etkilediği gibi Baro çalışmalarımızı da etkiledi.

Yönetim anlayışımız; sorunları iletişim ile çözmek ve tüm meslektaşlarımızla birlikte yönetmekti. Bu anlayışı uygulama gayreti içinde olduk. Güzel bir şeyler oldu ise sizlerle yaptığımız istişareler, sizden gelen öneriler, eleştiriler ve katkılar sayesinde gerçekleşmiştir.
Bu nedenle tüm meslektaşlarıma katkıları, eleştirileri ve gösterdikleri anlayış için teşekkür ediyorum.
Avukatlar her zaman adaletsizliğe karşı çıkarlar. Baronun gücü mensuplarından gelir VE SAVUNMA ANCAK GÜÇLÜ BİR BARO İLE GÖREVİNİ YERİNE GETİRİR.

Bu bilinçle; adaleti önceleyen, ötekileştirmeyen, meslek sorunlarına odaklanan, hukuk dışında hiçbir şey ya da kimsenin dilini kullanmayan, peşine takılmayan; evrensel hukuk ilkeleri ışığında, insan haklarından yana, kimden geldiğine ve kime karşı yapıldığına bakılmaksızın tüm hak ihlallerinin karşısında olduk.

Bu süreçte her türlü desteğini esirgemeyen başta Baro Yönetim Kurulumuz olmak üzere Disiplin Kurulumuza, Denetleme Kurulumuza,

TBB Delegelerimize, İlçe Baro Temsilcilerimize ve tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.
Aynı anlayışla yanlışları düzeltmek, eksikleri tamamlamak ve daha güzeli, daha iyiyi sizlerle tespit edip gerçekleştirmek için tekrar adayım.
Mesleğin başında bin bir sorunla uğraşan Genç Meslektaşlarım için adayım.
Eksik projelerimizi tamamlamak için adayım.

Yeni projeler ortaya koymak ve vadettiklerimizi yapabilmek için adayım.
Mesleğimize ilişkin yasal ve idari düzenlemelerde sizlerin haklarını çoğaltmak, sorunlarınızı gidermek için adayım.
Eğer hakkını verebilecek isek tevdi edeceğiniz görev çok ağır bir sorumluluk getiriyor.

Farkında olduğumuzu bilmenizi isterim.
Seçimde desteğinize ihtiyacım olduğu kadar seçim sonrası Baro komisyonlarında ve çalışmalarında sağlayacağınız katkıya da ihtiyacım var. Umarım esirgemezsiniz.
Meslekte Saygınlık ve Birliktelik İçin,
Gücünü Sizden Alan,
Etkin – Üretken bir Baro İçin,
“Baroda bir ilk olsun, Baroda birlik olsun” demiştim ve demeye devam ediyor,

“ÖNCE KAHRAMANMARAŞ BAROSU” diyorum.
Bizler, bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine olmayı başarırsak yüzüstü sürünen Sakarya da ayağa kalkar, hukuk ve adalet de olması gereken noktaya ulaşır, avukatlık mesleğimiz de hak ettiği noktada olur.

Değerli Meslektaşlarım,
Sözlerime son verirken, geçmişten günümüze görev yapan baro başkanlarımıza, yönetim, disiplin, denetleme, delege, komisyon üyeleri ile ilçe temsilcilerimize ve özveriyle çalışan Baro personellerimize tekraren şükranlarımı sunuyorum.

Diğer Baro Başkan adayı Sn. Av.Sinan Ölker ile baro organlarımıza aday olan tüm meslektaşlarıma başarılar diliyorum.

Bu duygularla genel kurul ve seçimlerimizin birlik ve beraberliğimize vesile olmasını diler, selam, sevgi ve Saygılar sunarım. 

Haber344.com  / HABER  - SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI