KAHRAMANMARAŞ TRABZON KARDEŞ ŞEHİR

  Bildiğimiz yılların konusu,peki bu kardeşler küsmü,merhaba etmezlermi ?,konuşmazlarmı? 

Birbirlerine gelip gitmezlermi ? ,Ticaret yapmazlarmı?

Pozitif tarafta turizm eylem planı içerisinde anlaşamazmıyız?

Yılın belli bir haftası Trabzonlular K.Maraşa gelse,yöresel ürünlerini hem tanıtmak,hemde satış yapmak için stand açsalar.

Düşünelim Trabzon caddesinde bir hafta 40/50 kadar stand açsak, karşılıklı Trabzon standları karşısında K.Maraş standları etkili ve mantıklı olacaktır.

Standlarda farklı farklı ürünler,birde bu alanda horonlar tepilse,ürünler karşılık bulsa iletişim ve ticaret başlasa,

Gastronomi,yöresel ürünler eğlenceyle karşılık bulduğu iki kardeşin buluşması olsa,

Bizde bir hafta Trabzon'daki Maraş caddesinde açsak bu standları ve buna kamu ve özel sektörde katılsa, Ticari tanıtım ve görüşme standı Olsa,orda bizde folklor ekibimiz ,turizm değerlerimiz,ticaret ve gastronomimizle var olsak ne güzel olur değilmi.

Bu hem ticareti hemde turizmi canlandırmazmı, İlerleyen yıllarda buna birde film eklesek Trabzonla kızla,Maraşlı erkeğin aşkı, Kahramanmaraş ve Trabzon arasında bir köprü olsa Kahramanmaraş dondurmacısının yada çelik tencerecinin,yada tekstilcinin oğlu olsun.

Orada ailecek gidildiğinde kardeş şehiriz,bir arkadaş,yada bir akrabayı ziyaret şeklinde,kıza bizim oğlanın gönlü düşse,bir orda bir burda film devam etse,mekanları tanıtsak sonra düğünden sonra gelin yemek yapsa,bizim oğlanın anası beğenmese,şaka ve şiveli takılmacayla,Maraşın yemeklerini saysa  kaynana oğlana bu gelin bunları bilmez, Maraş'lı kız alsan bilirdi deyip takılsa oğluna, sonra birgün kız bizim irişgitle muhlamayı yapıp getirse,kaynanaya sentez yaptım dese beğense falan,filan v.s, v.s,

Nede güzel olur değilmi.Haydi Kardeşler elimizi taşın altına koyalım,olur olur…

 

GÖKHAN  BÜYÜKDERELİ

KÜLTÜR,TURİZM,OTELCİLER VE GASTRONOMİ DERNEĞİ BAŞKANI

MAİL : gokhanbuyukdereli@icloud.com

İRTİBAT :532 233 18 44